این واژه های کوچک، اما …

ارسال شده در ۰۵ مرداد ۹۶ توسط : دکتر امیر سخاوتی
صفر دیدگاه

مدتها بود رفلاکس معده اذیتم می کرد. بعد از آندوسکوپی و نمونه برداری، قرار شد یک هفته بعد نتیجه آزمایش را به دکترم ارائه دهم. وقتی به منزل رسیدم نگاهی به نوشته های برگه آزمایش انداختم و وسوسه شدم خودم آن را ترجمه کنم. برخی از واژه ها کاملا تخصصی بودند و باید به لغت نامه مراجعه می کردم. تا اینکه رسیدم به یک واژه دو بخشی به معنای “سلولهای سرطانی“. نگاهم فقط آن را می دید، گویی یک نورافکن قوی روی آن تابانده شده بود. در عرض چند ثانیه تمام بدنم سست شد، خیس عرق شدم، لرزشی عجیب همه وجودم را فراگرفت. در زمانی بسیار کوتاه تمام سالهای عمرم از مقابل چشمانم رژه رفتند. لحظات شادی و غم، موفقیتها و شکستها و… . آهی بلند که به سختی از اعماق وجودم بیرون آمد تکانم داد. چشمانم را بستم و دوباره با اشکی سوزان باز کردم : “خدای من، چه کنم؟ اول به چه کسی بگویم؟ زندگیم از این پس چگونه خواهد شد؟”

ساعتی راه رفتم بنظرم طول و عرض آپارتمان کوچکمان خیلی بزرگتر شده بود. بعد متوجه شدم من اصلا گام برنداشتم بلکه در یک نقطه ایستادم و دستانم را به هم می مالم و مرتبا با خود می گویم: ” امکان نداره، مگه ممکنه در یک لحظه همه چیز تموم بشه؟”

از این لحظه به بعد بدون اختیار حرکت می کردم. وضو گرفتم با نا امیدی و درماندگی سجاده را پهن کردم. هیچ درک درستی از زمان و مکان نداشتم. برگه آزمایش کنار سجاده افتاده بود یک بار دیگر به آن واژه نگاه کردم از پشت اشک هایی که مجالم نمی دادند کلمه دیگری دیدم. “without” به معنای “بدون”. دوباره نگاه کردم . خدایا من این کلمه اضافی و بی ارزش رو پشت واژه سلولهای سرطانی ندیده بودم. در واقع نتیجه آزمایش اعلام می کرد: بدون سلولهای سرطانی.

چطور ممکن بود یک کلمه به ظاهر بی اهمیت و اضافی همه زندگیم را اینگونه دگرگون کرده باشد.

از آن روز یک سال می گذرد وقتی به جریان زندگی نگاه می کنم متوجه می شوم  اغلب ما انسانها در مورد خیلی از مسائل بدون توجه به پیشینه و زمینه آنها قضاوت می کنیم، یا فقط به یک اصل می چسبیم و بقیه جنبه های به اصطلاح فرعی را رها می کنیم و به راحتی با همین نگاه محدود یا نگاه از یک زاویه خاص، نتایجی قطعی صادر می کنیم، باور می کنیم و بر اساس آنها عمل می کنیم و حتی حاضر نیستیم یکبار آنها را بازنگری کنیم. در بسیاری از اختلافات بین زوجین، روابط ناسالم والدین با نوجوانانشان با این مورد بسیار مهم بارها روبرو می شوم. اغلب اوقات در گفته های آنان مرتبا با همین without ها مواجه می شوم که آنها حذفش کرده اند و حاضر نیستند یکبار دیگر موضوع اختلاف و رنجهای ناشی از آن را با حضور این واژه های به ظاهر بی اهمیت مرور کنند و به نتایج جدیدی برسند.

بیاییم یکبار دیگر تلاش کنیم بدون پیشداوری، بدون قضاوت و بدون سوگیری همه گفته های طرف مقابل را بشنویم. شما هم امتحان کنید نتیجه این شیوه ساده بدون تردید، آرامش و شادی است. ما هم درکنارتان هستیم.

معصومه دانه کار

مشاور کد ۳۵۶۰ صدای سلامت

صفرنظر ارسال شده است
شما هم نظری ارسال کنید

مجوز ارسال دیدگاه داده نشده است!

خرید آنلاین مشاورکارت