در باب دوست داشتن

ارسال شده در ۰۲ آبان ۹۶ توسط : مهتاب تسلیمی
صفر دیدگاه

وجوه تاریک عشق را بیشتر بشناسیم
در باب دوست داشتن

عاشق شدن یکی از درجات پختگی‌ انسان و عشق ورزیدن مهارتی است که همچون هر هنری نیاز به تمرین دارد. تعمق در باب عشق اغلب در سوز و گذار وصال یا فراق اتفاق می‌افتد؛ این سوز به حدی جانکاه است و ذهن را به حاشیه می‌برد که دیگر فرصتی برای عمیق شدن در اصل عشق و جایگاه آن در زندگی‌ نمی‌ماند. از همین رو فعل دوست داشتن برای اغلب ما وجوه تاریکی دارد که نیازمند آگاهی و شناخت بیشتر است.
علاقه شدید قلبی را عشق می‌نامند. همان طور که ممکن است اغلب ما تجربه کرده‌ باشیم عشق همیشه جاده‌ دو طرفه نیست و هیچ تضمینی برای آنکه عشق ما به قلب معشوق‌مان راه یابد وجود ندارد. دوست داشتن هیجانی است که یک فرد تجربه می‌کند و اگر خوش شانس باشد می‌تواند بذر آن را در دل طرف مقابلش نیز بکارد. البته حقیقت امر این است که یک طرفه یا دو طرفه بودن عشق در اصل ماجرا تفاوتی به وجود نمی‌آورد و در هر صورت عواطف و احساسات خاص خود را در پی می‌آورد. این عواطف در بخش شورانگیز و وصف ناپذیر ماجرا با بالارفتن ضربان قلب، لرزش دست و لبخندی بی‌وقفه در مواجهه با معشوق بروز پیدا می‌کند. در اغلب موارد این علائم تا ابد تدوام نخواهد داشت. فراموش نکنید «عشق» پیچیده‌تر از آن است که به نظر می‌رسد، بنابراین اگر تصمیم به تجربه عاشقی دارید بهتر است آمادگی مواجهه با سوگ آن را نیز داشته باشید.

اهمیت دیدگاه‌های متفاوت در دو قطب یک رابطه
یکی از کامل‌ترین تعاریف عشق از سوی نظریه‌پردازی به نام «استرنبرگ» ارائه شده است. استرنبرگ عشق را به مثلثی تشبیه می‌کند که اضلاع آن از سه مولفه شور و شوق، تعهد و صمیمیت شکل گرفته است. طبق این نظریه عشق زمانی به تعادل می‌رسد که هر سه این مولفه‌ها با شدت برابر در کنار یکدیگر قرار بگیرند. مشکل اینجاست که سه مولفه مذکور به ندرت به طور مساوی در یک فرد جمع می‌شود. و همچنین دو سر یک رابطه برداشت‌های متفاوتی از عشق دارند.
هر شخصی برداشت خاص خودش را از عشق دارد. از این رو ممکن است در روابط عاشقانه تعریف «دوست داشتن» از نگاه یک طرف تنها بر اساس یکی از مولفه‌ها و از نگاه معشو‌قش بر اساس مولفه‌ای دیگر باشد. چنین افرادی با عدم تعادل در انتخاب مولفه‌های عشق مواجه هستند، چرا که سهم هر یک از سه ضلع عشق متفاوت است. به یاد داشته باشید که در این مواقع مجاز نیستیم که گناه را بر گردن طرف مقابل بیاندازیم و او را به خاطر برداشت متفاوتش بازخواست کنیم. هر فردی موظف است که از تعاریف طرف مقابلش نسبت به عشق آگاهی داشته باشد و بر اساس این تعاریف درباره رابطه‌اش تصمیم بگیرد.
لطفا صادقانه پاسخ دهید: «آیا تا به حال دیدگاه طرف مقابل‌تان را درباره عشق جویا شده‌اید؟» شاید بهتر باشد قبل از هر اقدامی بررسی کنید که برداشت طرف مقابل‌تان از عشق به کدام یک از اضلاع سه گانه مثلث استرنبرگ نزدیک است و دیدگاه او چقدر با شما همخوانی دارد. پاسخ به این سوال می‌تواند در سرنوشت رابطه شما نقش تعیین کننده‌ای داشته باشد.

تحقیقات درباره عشق چه می‌گوید
تحقیقات نشان می‌دهد اشخاصی که دارای اعتماد به نفس پایین‌تری هستند بیشتر عاشق ‌می‌شوند. در واقع عاشق شدن می‌تواند به طور موقت مشکل اعتماد به نفس فرد را حل کند. غافل از اینکه با گذشت زمان این راهکار نه تنها مشکل‌گشا نخواهد بود بلکه آثار سویی نیز بر جای می‌گذارد. از طرف دیگر اشخاصی هم هستند که به واسطه ترس‌های متفاوتشان از عشق امتناع می‌کنند.
ترس از خود افشاگری: برخی از افراد همواره از عشق می‌گریزند. اصلی‌ترین علتی که برای این موضوع مطرح می‌شود ترس از خود‌افشاگری است. این افراد اغلب از بودن در کنار فرد مورد علاقه خود احساس راحتی نمی‌کنند و قادر به بیان عقایدشان بدون ترس از انتقاد و نکوهش نیستند. گاهی از این افراد می‌شنویم: «من اگر عاشق بشم برای کسی که دوسش دارم سنگ تموم میذارم واسه همین هم نمی‌خوام عاشق بشم.» در این گونه موارد، اشخاص بین خود واقعی‌شان و آنچه که در خلوت هستند مرز می‌گذارند. این افراد با تصویر مثبتی که از خودشان در اجتماع نشان می‌دهند نقابی می‌سازند که برای حفظ آن حاضر به عاشقی نمی‌شوند. یکی از زیباترین خاصیت‌های عشق خودافشاگری است، یعنی شخص بدون ترس از طرد شدن، عقاید، احساسات و مسائل شخصی‌اش را با فردی که دوست دارد در میان می‌گذارد. حقیقت امر این است که هیچ یک از ما، انسان کاملی نیستیم و هر یک ضعف‌های ظاهری و شخصیتی خاص خود را داریم که تا حدود زیادی از این نقص‌ها را در اجتماع با ماسک‌های مختلف می‌پوشانیم. اما تنها جایی که انسان می‌تواند و باید خود واقعی‌اش را نشان دهد در یک رابطه عاشقانه است. ویژگی خود افشاگری بسیاری از افراد را از عشق فراری می‌دهد. این افراد باید به یاد داشته باشند روزی که معشوقشان برای آنها دردودل می‌کند، از ضعف‌هایش می‌گوید و اشک می‌ریزد به زیباترین بخش عشق دست یافته‌اند. با توجه به میزان خودافشاگری شخص خود و یا طرف مقابل‌تان می‌توانید میزان خلوص عشق‌ و رابطه‌تان را اندازه بگیرید.
ترس از طردشدن: اغلب ما به ترس از طرد شدن دچار هستیم و از همین رو دست به خودافشاگری نمی‌زنیم. به یاد داشته باشید همان طور که عاشق شدن زیباترین و دلنشین‌ترین حس انسانی است، ضمانت دائمی برای بقای آن وجود ندارد.
ترس از دست دادن فردیت: عشق هرگز به معنی سوختن به پای دیگری یا به نوعی از دست دادن هویت فردی نیست. شایسته است اجازه دهید طرف مقابل‌تان خود واقعی‌اش باشد و همچنین به فردیت خود نیز در رابطه احترام بگذارید و بر حفظ آن پافشاری کنید.
علاوه بر سه ترسی که از آنها نام برده شد، ترس‌های دیگری همچون ترس ازدست دادن قدرت یا ترس مراقبت از دیگری و… از جمله موانعی است که افراد را از دوست داشتن بازمی‌دارد و در حباب تنهایی یا ورطه بی‌پایان روابط سطحی فرو می‌برد. فروید بزرگ به این دست افراد توصیه‌ای دارد و می‌گوید: «انسان سالم دارای دو ویژگی بارز است یکی آنکه بتواند خوب کار کند، و دیگر آنکه خوب عشق بورزد.»

نویسنده: مهتاب تسلیمی روانشناس و مشاور خانواده کد ۳۳۷۰ صدای سلامت

صفرنظر ارسال شده است
شما هم نظری ارسال کنید

مجوز ارسال دیدگاه داده نشده است!

خرید آنلاین مشاورکارت