برای آنهایی که نیاز به حمایت و تایید دیگران دارند.

ارسال شده در ۲۰ آذر ۹۷ توسط : رنگینه تسلیمی
صفر دیدگاه

اگر برای انجام کوچک‌ترین کارها نیاز به تایید و حمایت دیگران دارید، همواره نگرانید که دیگران شما را ترک کنند و به خود و توانایی‌هایتان شک دارید، می‌توان گفت شما از مشکلی به نام وابستگی و عدم استقلال رنج می‌برید. فرد درگیر با این اختلال همواره نیازمند کمک از جانب دیگران است و نسبت به خود و توانایی‌هایش بسیار بدبین است. او همواره از زیربار مسئولیت‌ها می‌گریزد، زمانی که نوبت به تصمیم‌گیری‌اش می‌رسد دچار استرس می‌شود و به سوی اطرافیانش دست‌ کمک دراز می‌کند.
برخی نشانه‌های این مشکل‌:
در تصمیمات روزانه با مشکل مواجه می‌شود.
از اطرافیان خود می‌خواهد که مسئولیتی به او واگذار نکنند.
در صورتی که با نظر و عقیده فردی مخالف باشد هرگز مخالفت خود را ابراز نمی‌کند، چراکه می‌ترسد حمایت‌های دیگران را از دست بدهد.
در کار و حرفه‌اش کمتر پیشرفت دیده می‌شود، زیرا نمی‌تواند هیچ پروژه‌ای را به‌تنهایی شروع کند و همیشه از ریسک کردن پرهیز می‌کند.

در برخورد با این اختلال تا زمانی که اطرافیان حمایت‌های خود را قطع نکنند و فرد در برخورد با مشکلاتش تنها نماند و مسئول سرنوشتش نشود، معمولا هیچ گونه اقدامی برای درمان انجام نمی‌دهد. در این مرحله ترس از شکست بر شخص غالب می‌شود و نیاز به مشاور و دریافت کمک از جانب متخصص برایش مشخص می‌شود.
برای غلبه بر این مشکل باید کمک کرد تا فرد به خود اعتماد کند و توانایی‌هایش را بشناسد و در مرحله بعد از او خواسته شود تا مدیریت کارهایی هرچند کوچک را بر عهده گیرد. برای مثال از شخص بخواهید مدیریت مخارج خانه را به مدت یک ماه بدون اینکه از کسی کمک بگیرد، تقبل کند.
از طرف دیگر خود فرد هم باید به خود کمک کند و دست از فرار از مشکلات بردارد و با خود عهد کند حتی در صورتی که احتمال شکست وجود داشته باشد، خطر کند و کنار نکشد و کاری را که شروع کرده به پایان برساند، حتی اگر شکست خورد از خود سوال کند چه کاری می‌توانست انجام دهد تا دفعات بعد موفق شود.
نویسنده: تسلیمی روانشناس و مشاورخانواده کد۳۳۷۰

صفرنظر ارسال شده است
شما هم نظری ارسال کنید

مجوز ارسال دیدگاه داده نشده است!

خرید آنلاین مشاورکارت