راهکارهایی برای وابسته نشدن به شبکه های اجتماعی

ارسال شده در ۱۶ آذر ۹۷ توسط : رنگینه تسلیمی
صفر دیدگاه

شبکه های اجتماعی مانند اینستاگرام، فیس‌بوک و تلگرام پدیده‌های نوظهور اجتماعی هستند که در صورت استفاده صحیح فضای مناسبی را برای ارتباط و تعامل با دوستان و خانواده در اختیار افراد قرار می‌دهند. اما همه چیز درباره استفاده از این میهمان که دیگر صاحبخانه شده است، به خوشی ختم نمی‌شود و گاهی دردسرهای استفاده بی‌رویه از آن به جایی می‌رسد که فرد را درگیر لطمات جبران‌ناپذیری در روابط شخصی‌ خود می‌کند.

چه کنیم که وابسته نشویم
با در نظر گرفتن نکات زیر می‌توانید خود را از پیامدهای ناخوشایند دنیای مجازی دور کنید:
۱ زندگی در عصر تکنولوژی این امکان را در اختیار شما قرار می‌دهد که به‌راحتی و با فشار یک دکمه ایده‌های خود را درباره مسائل گوناگون در دنیای مجازی با دیگران به اشتراک بگذارید. فضای مجازی در برابر تمام امکان و اختیاری که به شما می‌دهد قوانین نانوشته‌ای دارد که اگر متوجه آن نباشید شما را به دردسر می‌اندازد.
پیش از به اشتراک گذاشتن هرگونه عکس یا فیلم از افراد و دوستان نزدیک‌تان، رضایت آنها را برای این کار جویا شوید، چراکه ممکن است عکس یا فیلم مورد نظر به زعم صاحب آن برای به اشتراک گذاشتن در معرض دید عموم مناسب نباشد، و این کوتاهی شما به کدورت ختم شود. توصیه می‌شود اسراری از زندگی خود و اطرافیان‌تان را که قابلیت تصحیح آن در ذهن دیگران وجود ندارد به اشتراک نگذارید.
۲ از جمله اثرهای منفی دنیای مجازی افزایش صعودی زمانی است که از هر فرد در طول شبانه‌روز می‌گیرد. زندگی افراد وابسته به اینترنت در بستر مجازی تعریف می‌شود و گاهی با آن گره‌ای کور می‌خورد. با وجود آنکه به اعتقاد بسیاری از کاربران شبکه‌های اجتماعی وقت گذرانی در این فضاها راه مناسبی برای پرکردن اوقات فراغت محسوب می‌شود، اگر تمام وقت آزاد خود را صرف تمرکز روی زندگی و روابط دیگران در این شبکه‌ها بکنید، نه‌تنها کمکی به زیباتر کردن زندگی و روابط خود نکرده‌اید، بلکه آرامش و وقت لازم برای بهبود و بازسازی زندگی‌تان را نیز از دست داده‌اید.
۳ نکته بعدی مقایسه بی‌مورد زندگی خود با دیگران است: برخی افراد، سرک کشیدن به زندگی دیگران را دوست دارند و کنجکاوند بدانند اطرافیان و دوستان‌شان برای زندگی خود چه تصمیماتی می‌گیرند. به همین دلیل برای ارضای حس کنجکاوی خود ساعت‌ها به کاوش در میان انبوهی از عکس‌ها، فیلم‌ها و صفحات دوستان و نزدیکان‌شان می‌پردازند. گاهی با دیدن روند زندگی دیگران در صفحات‌شان این باور در شما شکل می‌گیرد که چقدر زندگی‌تان در مقایسه با آنها کسل‌کننده و یکنواخت است، و گاهی دیگر برای اینکه از دیگران عقب نمانید خود و خانواده‌تان را تحت فشار قرار می‌دهید تا به دیگران نشان دهید زندگی‌تان سرشار از زیبایی است. باید به این نکته توجه کنید افراد در شبکه‌های اجتماعی غالبا زوایای مثبت و شاد زندگی خود را نشان می‌دهند، آنها اصولا در عکس‌ها بهترین لباس‌هایشان را می‌پوشند و لبخند می‌زنند‌. برای درک بهتر این موضوع می‌توانید نگاهی به آلبوم‌های قدیمی خود بیندازید‌، کمتر عکسی را پیدا می‌کنید که در آن لبخند نزده باشد و این عکس‌ها به نظر هر بیننده‌ای می‌تواند یک زندگی ایده‌آل را نشان بدهد. در حالی که خودتان بهتر می‌دانید آنچه در این عکس‌ها دیده می‌شود بیانگر تمام زندگی شما نیست. به یاد داشته باشید که شبکه‌های اجتماعی چیزی جز سرگرمی سطحی و گذرا نیست.
نویسنده:تسلیمی روانشناس و مشاور کد۳۳۷۰

صفرنظر ارسال شده است
شما هم نظری ارسال کنید

مجوز ارسال دیدگاه داده نشده است!

خرید آنلاین مشاورکارت