بایدها و نبایدهای ازدواج

ارسال شده در ۲۲ دی ۹۷ توسط : رنگینه تسلیمی
صفر دیدگاه

سوالی که بارها از مراجعین شنیده‌ام این است: «قصد ازدواج با شخصی را دارم که خانواده‌ام با او مخالف هستند، چگونه می‌توانم رضایت والدینم را جلب کنم؟»
نگران بودن والدین در ازدواج فرزندان امری کاملا طبیعی است. شاید بعضی خانواده‌ها تفاوت‌های مذهبی، فرهنگی، اقتصادی و… زیادی بین فرزند خود و انتخابش می‌بینند، در حالی که خود شخص اصلا به این‌گونه مسائل توجهی نکرده است.
اگر عاشق کسی شده‌اید و عشق کورتان کرده است و با اینکه دیگران پیامدهای منفی انتخاب‌تان را برای شما توضیح می‌دهند، متوجه نکته اساسی آن نمی‌شوید، به شما پیشنهاد می‌کنم در چنین شرایطی برای آینده خود ارزش بیشتری قائل شوید و سعی نکنید عیب‌های طرف مقابل خود را نادیده بگیرید. چراکه همه این رفتارها در آینده گریبانگیرتان خواهد شد. بد نیست اگر کمی تاریخ ازدواج خود را عقب بیندازید و با دقت بیشتری به رفتار و شخصیت نامزدتان فکر کنید و نظر افراد خیرخواه خانواده خود را درباره این فرد مورد بررسی قرار دهید. دلایل مخالفت اطرافیان خود را بررسی کنید و ببینید کدام دلایل والدین‌تان منطقی و کدام غیرمنطقی است. آیا برای دلایل منطقی آنها می‌توانید راه‌حلی پیدا کنید یا خیر؟ با شخصی ازدواج نکنید که می‌تواند در آینده برایتان به بدترین کابوس شود.
مساله از جایی شروع می‌شود که پدر و مادرتان با دلایل غیرمنطقی به‌شدت با تصمیم شما مخالفت می‌ورزند. در این‌گونه شرایط اگر اطمینان دارید که در مسیر صحیحی قدم گذاشته‌اید بهتر است برای رسیدن به هدف خود با جدیت تلاش کنید. بنابراین روی عقیده خود محکم بایستید. همین قدر که والدین شما احساس کنند شما دیگر مثل گذشته کم‌توان نیستید و روی حرف خود ایستاده‌اید کلی از مشکلات‌تان حل می‌شود. سعی کنید با منطق، استدلال و احترام خانواده خود را قانع کنید و بدانید راه سختی را در پیش دارید. ایستادگی در برابر خواسته‌تان یکی از خطیرترین چالش‌های انسانی است. بدانید اگر نتوانید رضایت والدین‌تان را به دست بیاورید ممکن است برای مدت طولانی محبت، توجه و حمایت آنها را از دست بدهید و شاید مجبور شوید بار سنگین زندگی را با همسرتان، دونفره به دوش بکشید و به تنهایی راه تازه‌ای را در پیش بگیرید. احتمال دارد عدم رضایت خانواده‌ها سال‌ها حل نشود و طول بکشد. در نتیجه خود را برای پیامدهای منفی و دل‌آزردگی‌ها آماده کنید. بهتر است خودتان را بسنجید، آیا تحمل بی‌محلی، طرد شدن‌ها و برخورد نامناسب خانواده‌ها را دارید؟ اگر احساس می‌کنید توانایی مقاومت را ندارید زودتر به رابطه خود خاتمه دهید، هرچند که این کار مستلزم تلاش بسیاری باشد. درنهایت اگر تصمیم به چنین ازدواج سختی گرفته‌اید باید مانند فرد بالغ مسئولیت کارتان را به عهده بگیرید.
نویسنده:تسلیمی روانشناس و مشاور کد۳۳۷۰

صفرنظر ارسال شده است
شما هم نظری ارسال کنید

مجوز ارسال دیدگاه داده نشده است!

خرید آنلاین مشاورکارت