بایدها و نبایدهای پیش از ازدواج

ارسال شده در ۰۲ بهمن ۹۷ توسط : رنگینه تسلیمی
صفر دیدگاه

زندگی مشترک پیچیده‌تر از آن است که به نظر می‌رسد. از همین رو ازدواج و آشنایی قبل از ازدواج نیاز به آموزش دارد. چقدر خوب است که در این دوره راهنمایی‌های افراد متخصص و باتجربه را جدی بگیریم.

توصیه‌هایی برای آغاز زندگی مشترک
توصیه می‌شود قبل از وارد شدن به زندگی مشترک و در دوره آشنایی پیش از ازدواج بیشتر درباره عقاید، شناخت خانوادگی متقابل، ویژگی‌های شخصیتی و فلسفه زندگی به تبادل نظر بپردازیم.
انتظارات‌مان را -در حد معقول و مورد قبول جامعه- به صورت شفاف و با کمال احترام با طرف مقابل در میان بگذاریم. از طرف دیگر مرزهای خانوادگی، خطوط قرمز و سطح تحمل‌مان را با خودمان حل و فصل کنیم. بد نیست که پیش از ازدواج بدانیم اگر شخصی از افراد فامیل یا دوستان همسر یا خود او به حقوق و حریم‌مان تجاوز کرد چه برخوردی می‌توانیم با آن شخص داشته باشیم.
یکی از نکات بسیار مهمی که در دوره آشنایی پیش از ازدواج باید به آن اشراف داشته باشیم این است که هر قول و قراری که برای مراسم و زندگی آینده تعیین می‌کنیم لازم‌الاجرا است. در غیر این صورت اطمینان طرفین خدشه‌دار خواهد شد. بنابراین به قول‌هایی که می‌دهید و شروطی که می‌پذیرید توجه کنید.
شاید عزیزترین فرد زندگی هر فرد والدین او باشند، ولی مهم‌ترین فرد زندگی بعد از ازدواج همسر خواهد بود. از طرفی باید درباره درستی یکسری باورهای غیرمنطقی‌مان در مورد فعل دوست داشتن بیشتر تفکر کنیم، باورهایی همچون: «وقتی همسرم را دوست دارم، پس نباید از دست او عصبانی شوم، یا عشق حلال همه مشکلات هست و…»
در بعضی خانواده‌ها اختلاف نظر درباره مسائل مالی وجود دارد. بهتر است پیش از ازدواج در مورد مسائل مالی به توافق برسیم. بدانیم مادامی که زن و شوهر با یکدیگر زندگی می‌کنند، حقوق من و حقوق تو وجود ندارد بلکه متعلق به هردو است. با یک برنامه‌ریزی مناسب می‌توان بسیاری از اختلاف نظرهای مالی را حل کرد، به‌طور مثال می‌توانید با توافق یکدیگر در ابتدای هر ماه مبلغی از حقوق‌تان را برای خود بردارید که اختیار آن کاملا با شما باشد، با این پول می‌توانید فعالیت دلخواهتان -از پس‌انداز تا خرید هدیه برای مادرتان- را انجام دهید. یادتان باشد حق دخالت در نحوه خرج کردن مبلغ شخصی حقوق همسرتان را ندارید. همان‌طور که می‌دانید تمامی توقعات غیرمنطقی باید در ازدواج دور ریخته شود، چراکه ما برای آرامش بخشیدن به یکدیگر زندگی‌ می‌کنیم.
درست است با ازدواج اولویت‌ها و تفریحات‌مان به خاطر تعهد تغییر می‌کنند، ولی کاملا طبیعی است افراد گاهی مواقع در کنار متاهل بودن دوست داشته باشند یکسری کارهای مورد قبول دوران تجردشان را (با شرط اینکه طرف مقابل را از حد و حدود آن آگاه کنند) انجام دهند، یا زمان‌هایی را برای خودشان به تنهایی سپری کنند، زیرا هر کسی به زمان‌هایی برای خودش نیاز دارد، تا احساس نکند با ازدواج اسیر شده است.
باید بدانیم ازدواج یک تعهد است که با مسئولیت می‌آید، رابطه‌ای است مبتنی‌بر همکاری و دوستی و محبت نه رقابت و لجبازی، که از سه جزء احترام، اعتماد و فداکاری تشکیل می‌شود.
نویسنده:تسلیمی مشاور و روانشناس خانواده کد۳۳۷۰

صفرنظر ارسال شده است
شما هم نظری ارسال کنید

مجوز ارسال دیدگاه داده نشده است!

خرید آنلاین مشاورکارت