بدون هیچ توقعی به دیگران محبت کنید

ارسال شده در ۳۰ دی ۹۷ توسط : رنگینه تسلیمی
صفر دیدگاه

ده و رایجی هست که گاهی آدم‌ها مدام آنها را در ذهن‌شان تکرار می‌کنند. از جمله: «چطور دوستانم تونستند با من چنین رفتاری کنند؟ یعنی دست من نمک نداره؟ واقعا چه جوری می‌تونند محبت‌های منو فراموش کنند؟ انگار کسی خوبی‌های منو نمی‌بینه؟»
شاید شما جزء آن دسته از افرادی باشید که همیشه سعی می‌کنند انتظارات دیگران را برآورده کنند، عادت دارند به همه محبت کنند و خوشرو و مهربان باشند. از آنها که به هر قیمتی شده نمی‌گذارند دیگران از دست‌شان ناراحت شوند، مدام خود را وادار می‌کنند در جواب محبت‌های افراد بلافاصله برایشان کاری انجام دهند و بی‌دلیل برای جلب توجه دیگران هزینه‌های بسیاری صرف می‌کنند. اگر از این دسته افرادید احتمالا روزی به حالتی می‌رسید که فکر می‌کنید به شما ظلم شده و افراد از لطف شما سوء‌استفاده می‌کنند و چیزهایی را از شما دریغ می‌‌دارند که حق شما نیست. باید بدانیم از یک سو دادن سرویس‌های مختلف به دیگران باعث می‌شود افراد ما را بیشتر دوست داشته باشند (که البته این جنبه مثبت قضیه است)، اما از سوی دیگر این احساس زیبا تا زمانی ادامه پیدا خواهد کرد که ما به خواسته‌های آنها پاسخ مثبت دهیم، در غیر این صورت دوست داشتن و محبت آنها به نفرت تبدیل خواهد شد. چراکه شما با رفتارهایتان دیگران را تشویق ‌کرده‌اید تا انتظارات و توقعات بیشتری از شما داشته باشند و پس از مدتی دیگر محبت‌های شما نشانه‌ای از خوش قلبی‌تان نخواهد بود، بلکه تبدیل به وظیفه‌تان می‌شود. درنهایت هیچ چیزی جز خستگی، خشم و طلبکاری نصیب شما نمی‌شود.

اگر در زندگی از برخی رفتارهای خود ضربه خورده‌اید تلاش کنید تغییرات بنیادی در باورهایتان به وجود آورید. افراد هرچقدر سن‌شان بالاتر می‌رود میل بیشتری به محبت کردن به دیگران پیدا می‌کنند و اینکه چطور به این خواسته خود عمل می‌کنند به مهارت‌های فردی و امکانات موجودشان بستگی دارد. قبول دارم بعضی رفتارهای ما غلط نیست، بلکه میزان پرداختن به آنها اشتباه است. پس در حد معقول به دیگران محبت کنید. یکی دیگر از ابزارهای قدرتمندی که باعث تغییرات مثبت در زندگی‌تان می‌شود، نداشتن انتظار از دیگران است. اگر برای دیگران کاری می‌کنید به خاطر علاقه و اشتیاق خود و بدون توقع باشد. شاید طرف مقابل ارزش کار شما را نداند و هرگز از شما قدردانی نکند. در آخر همیشه با خود تکرار کنید: «من اگر کاری برای کسی انجام می‌دهم انتظاری برای جبران آن ندارم و فقط دوست دارم یادگاری زیبایی از خودم در ذهن دیگران باقی بگذارم.»
نویسنده:تسلیمی روانشناس و مشاور خانواده کد۳۳۷۰

صفرنظر ارسال شده است
شما هم نظری ارسال کنید

مجوز ارسال دیدگاه داده نشده است!

خرید آنلاین مشاورکارت