برای آنها که کار امروزشان را به فردا موکول می‌کنند

ارسال شده در ۰۲ بهمن ۹۷ توسط : رنگینه تسلیمی
صفر دیدگاه

گاهی از بعضی افراد می‌شنویم که می‌گویند: «حال و حوصله انجام این کار رو ندارم، بذار سر فرصت انجام می‌دم.» اینگونه افراد دارای کارهای نیمه‌تمام بسیاری هستند. این افراد باور دارند تنها در صورتی قادر به شروع کاری هستند که روحیه‌اش فراهم باشد. از این رو گاهی به دلیل نداشتن روحیه مناسب ممکن است انجام یک کار ضروری را به تعویق بیندازند. چنین افرادی قادرند هزار دلیل به ظاهر موجه برای توجیه تعلل خود دست و پا کنند و از این طریق خود را قانع سازند که هنوز زمان مناسب برای انجام کار مورد نظرشان نرسیده است. تنها چیزی که از طریق چنین مسکن‌های پنداری یا گفتاری عاید این افراد می‌شود هدر رفتن زمان و شاید موقعیت‌هایی است که به واسطه انجام آن کار عایدشان خواهد شد.

حال سوال اینجاست که چطور می‌شود خود را در شرایط مناسب روحی برای انجام کارهای مهم قرار داد. آیا باید صبر کرد که حال و حوصله انجام یک کار به تعویق‌افتاده در ما به وجود آید یا اینکه چاره‌ای دیگر باید جست؟
همه ما بر این قول متفق هستیم که داشتن آسایش خاطر پیش از آغاز یک فعالیت مهم است؛ ولی من به شما می‌گویم که این مهم ضروری نیست. قبول دارم انجام کارهای مهم در شرایط نامناسب روحی اغلب لذت‌بخش نخواهد بود. ولی ممکن است زمانی که در مسیر انجام آن کار قرار بگیرید یا دستکم پس از به پایان رسیدن و مشاهده ثمرات مثبتش به لذت مورد نظرتان برسید. از طرفی بهتر است باور کنیم که با وجود تمام بی‌میلی و احساس ناراحتی‌ای که داریم، سرانجام روزی باید کارهای ضروری را انجام دهیم.

نخستین پیشنهاد من این است: این تصور را که پیش از انجام هر کاری باید آمادگی فکری داشته باشید از ذهنتان پاک کنید و بدانید انجام دادن کارهایی که به نفع شماست به هیچ‌وجه نیاز به حال و حوصله و موقعیت خاصی ندارد. از طرفی خوب حواس‌تان باشد که خود شما در خلق حال و حوصله و یا موقعیت مورد نظرتان می‌توانید نقش مهمی ایفا کنید و یکجانشینی به امید آمدن فردایی که ممکن است هرگز نرسد از شما یک فرد منفعل خواهد ساخت. برای مثال این حالت در کسانی که باید برای امتحان کنکور درس بخوانند بسیار مشاهده می‌شود. به امید فردایی مساعد نشستن تنها و تنها برای چنین افرادی عقب ماندن از قافله و از دست دادن فرصت‌ها را به همراه خواهد داشت. بنابراین اگر بخواهید پیش از شروع تکلیف مورد نظر منتظر حال و روحیه مناسب باشید، شاید به وجود آمدن چنین شرایطی به درازا بکشد و شاید زمان مناسب برای تحقق آن تکلیف را از دست بدهید.

گاهی مشاهده شده است که برخی افراد به تلاش و سختی حساسیت دارند. این افراد نمی‌خواهند برای انجام کارهایی که بر عهده‌شان است زحمت چندانی بکشند و انرژی زیادی صرف کنند. برخی اوقات نیز با توجیه‌‌هایی نظیر اینکه چرا آنها موظف به انجام این کار شدند و زیر سوال بردن کل ماجرا سعی می‌کنند در ذهن خودشان فرصت بخرند و یا اینکه از انجام وظیفه‌شان به کل شانه خالی کنند. شاید طفره رفتن از انجام فعالیت‌ها در کوتاه‌مدت به این افراد آرامش بدهد، اما در دراز مدت زندگی آنها را تباه خواهد کرد.
نکته آخر که اهمیت زیادی دارد این است که اگر کاری برایتان ارزشمند است حتی با روحیه بسیار بد، آن را شروع کنید و هرگز کار امروز را به فردا موکول نکنید. چرا که انجام فعالیت مورد نظر به نفع شماست‌. سعی کنید با مشکلاتتان روبه‌رو شوید؛ به خاطر داشته باشید که داشتن زندگی پربار با سختی همراه است.
نویسنده: تسلیمی روانشناس کد۳۳۷۰

صفرنظر ارسال شده است
شما هم نظری ارسال کنید

مجوز ارسال دیدگاه داده نشده است!

خرید آنلاین مشاورکارت