درباره سوءاستفاده‌هایی که از دوست داشتن دیگران می‌شود

ارسال شده در ۲۳ دی ۹۷ توسط : رنگینه تسلیمی
صفر دیدگاه

«اگه واقعا دوسم داشتی، به خاطر من از کارت کم می‌کردی و وقت بیشتری برام می‌ذاشتی»، «اگه عاشقم بودی، احتیاجاتم رو بیشتر درک می‌کردی»، «اگه منو از ته دل می‌خواستی، هرگز…».
بر زبان جاری کردن این جملات آزاردهنده و رایج به این معنا هستند که به خاطر «دوست داشتن» کسی باید در برابر تمام خواسته‌هایش سر تعظیم فرود بیاوریم. اشخاصی که از شیوه‌های متهم کردن طرف مقابل‌شان به بی‌محبتی، نامهربانی و با ایجاد احساس عذاب وجدان در آنها برای رسیدن به خواسته‌های نامعقول خود استفاده می‌کنند، افراد خودخواهی هستند.

اگر شما از آن دسته افراد هستید که برای پرهیز از شنیدن جمله «تو هیچ وقت عاشق من نبودی وگرنه…» اجازه می‌دهید دیگران حرف خود را پیش ببرند، باید بدانید در درازمدت صدمه زیادی به خود و رابطه‌تان خواهید زد. آیا فکر نمی‌کنید عاقلانه‌تر این است که اجازه ندهید طرف مقابل‌تان از احساس زیبای دوست داشتن شما سوءاستفاده کند؟ حتی اگر خواسته آنها زیاد هم آزاردهنده نباشد. چه کسی گفته است اگر با خواسته‌های غیرمنطقی فردی که از صمیم قلب‌تان دوستش دارید مخالفت کنید، این گواه بر بی‌علاقگی شماست؟ آیا پاسخ مثبت دادن به تقاضاهای نادرست دیگران می‌تواند عشق‌تان را ثابت ‌کند؟ شما می‌توانید تسلیم خواسته‌های طرف مقابل‌تان بشوید، اما نه به صرف اینکه او را دوست دارید، بلکه به دلیل منطقی بودن صحبت‌هایش. شیوه عاشقی آموختنی نیست.

نکته آخر اینکه هرگز اجازه ندهید شخصی شما را با این عبارت که «اگه من رو از ته دل دوست داشتی،…» تحت نفوذ خود قرار دهد. در مقابل این جمله بهترین پاسخی که می‌توانید بدهید این است: «اگه توهم واقعا من رو دوست داشتی هرگز این خواسته‌های نامعقول رو به زبون نمی‌آوردی.» حواس‌تان باشد که عشق جاده‌ای دوطرفه است، هر کسی طبق شیوه خاص خودش مهر می‌ورزد، نباید انتظار داشته باشیم اشخاص به طریقی که ما دوست داریم و در ذهن‌مان است، عشق بورزند.
نویسنده:تسلیمی مشاور و روانشناس کد۳۳۷۰

صفرنظر ارسال شده است
شما هم نظری ارسال کنید

مجوز ارسال دیدگاه داده نشده است!

خرید آنلاین مشاورکارت